Tortë e mrekullueshme për vetëm 15 minuta: Ëmbëlsirë çokollate pa qumësht dhe vezë! (Video)
15:59 | 13 Qershor 2018

Dhe kur një herë ta provoni edhe ju do të vazhdoni ta gatuani shpesh! – transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

1,5 filxhan miell
një lugë e vogël sodë buke
kripë sa mund të kapësh me një gisht
3 lugë kakao
një filxhan sheqer
një lugë e vogël uthull
një lugë e vogël ekstrakt vaniljeje
5 lugë vaj
1 filxhan ujë
200 g çokollatë

Përgatitja:

Në enën për pjekje përzieni të gjithë përbërësit. Shtoni uthullën, vajin, sheqerin dhe ekstraktin e vaniljes dhe që të gjitha përzieni mirë.

Piqni në furrë të ngrohur në 180 gradë celsius rreth 35 minuta. Gjatë kësaj kohe në avull shkrini çokollatën me pak vaj dhe me të lyeni tortën e pjekur.

Sipas dëshirës zbukurojeni me krem të rrahur dhe me pemë freskuese.

Në video shikoni instruksionet e hollësishme dhe sa më parë gatuani këtë tortë shumë të shijshme!

Samanta Karavella