TMERR në Kinë: Eksplodim marramendës, qindra viktima (Foto/Video)

0

(I plotësuar) – Agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua raportoi se zjarri është vënë nën kontroll, por që është humbur kontakti me dy zjarrfikësit.

foto

Agjencia tha se më shumë se 50 njerëz ishin pranuar në spitalet lokale me djegiet dhe ankesa të tjera, edhe disa media online të deklaruar ka pasur qindra viktimave që kanë qenë afërsi të shpërthimit.

Shpërthimit tashmë i dihet shkaku që ka qenë shpërthimi i një ngarkese të lëndëve djegëse që ka qenë në portin e këtij qyteti bë Veri të Kinës./Indeksonline/

——————–

Një shpërthim që nuk është parë që shumë dekada ka tronditur zonën Binhai në Komunën Tianjin të Kinës së Veriut para më pak se një orë.

Shkaku dhe viktimat nuk janë të ditura ende, por është hedhur pikëpytje se a është shpërthim bërthamor apo ndonjë fabrikë e fishekzjarrëve. Por sipas burimeve lokale thuhet se ka eksploduar një sasi e madhe e djegshme që është ndodhur në portin e këtij qyteti. Kjo zonë ka popullatë prej 7.2 milion banorë.

Banorët e një lagjeje afër tha se flaka e shpërthyer ka ndriçuar qiellin dhe shpërthimi bëri një zhurmë shumë të madhe sa që pluhur është shpërndarë qindra metra nga vendi i shpërthimit. Shpërthimi ka plasur xhamat dhe anijet e peshkatarëve, pasi zona është port, raporton në shqip Indeksonline.

Një grua që jeton qindra metra larg nga vendi i shpërthimit tha se ajo pa të plagosur që janë dërguar në spitale. Të gjithë banorët e zonës janë evakuohen.

Kjo po që është një katastrofë nga pamjet që tanimë vetëm janë publikuar në rrjete sociale./Indeksonline/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »