Tërnocasit kërkojnë kthimin e duhanit të konfiskuar

0

Banorët e fshatit Tërnoc janë mbledhur sot në qendër të këtij fshati për të protestuar kundër konfiskimit të duhanit tri familjeve nga ky fshatë të bastisur ditë më parë nga policia serbe.

protesta 3

Portesta u zhvillua me moton “Stop plaçkitjes së familjeve shqiptare” Kultivimi i duhanit prej kohësh ka qenë, jo vetëm burim financiarë për kafshatën e bukës, por edhe burim kryesorë për shkollimin e gjeneratave të reja të cilat janë ardhmëria jonë tha, kryetari i kësaj bashkësie Agim Haliti para të prnishmëve të cilët janë solidarizuar me fatëkeqësin e familjeve shqiptare. AgimiSipas kryetarit të BL-së, fshati Tërnoc gjithnjë ka qenë shënjestër e këtyre akteve jonjerzore nga pushteti qëndror, miëpo kur shqipëtarëve iu konfiskohet duhan të cilin e kanë burim të vetëm kryesor të ardhurave atëher edhe serbët janë prodhues të njohur të rakisë dhe nuk ndërmeret asnjë masë kundër tyre, ne sot i themi stop këtyre dukurive jashtë ligjore. Haxhi HiseniHisen Qazimi banorë i këtij fshati dhe babai i Ridvan Qazimit, mori fjalën para të pranishmëve për të kundërshtuar kategorisht plaçkitjen e familjeve shqiptare dhe tha se, kjo të jetë hera e fundit që po nodhin në fshatin tone kësi raste, policia dhe xhandarmëria nuk kanë të drejtë ti tmerrojnë familjet shqiptare, ata duhet ta dijnë se këtu ka shqiptarë dhe se më nuk do të lejojmë që të ndodhin kësi gjëra, tha Haxhi Hiseni. Me 31 tetor në aksionin e policisë në tri familjet shqipëtare janë konfiskuar duhan i papërpunuar ku familjet kanë dhënë mundin dhe djersen e fundit ndërsa tani ngelen mes humnerës dhe të pashpresë sepse po i u merret edhe mundësia e fundit për të punuar dhe për të mbijetuar./BujanociNet/

protesta 4 protesta, oooooooooo protesta 1

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »