Stankoviq: Të parandolohet shpërngulja e popullatës nga Medvegja

0

Kryetari i trupit Koordinues për Preshevës, Bujanoc dhe Medvegjë, Zoran Stankoviq gjatë një takimi me drejtuesit e komunës së Medvegjës ka thënë se për shkak të situatës së rëndë ekonomike nga teritori i Medvegjës gjithnjë e më shumë njerëz po largohen dhe është e nevojshme që sa më shpejtë të jetë e mundur të filloj prodhimi në minierën “Lece”, por edhe të hapen reparte tjera, transmeton presheva.com.

ZoranStankovic

“Së pari duhet të parandalojmë emigrimin nga këto hapsira, e pastaj të krijojmë kushte për kthimin e atyre që janë zhvendosur. Kjo do të thotë që urgjentisht duhet të gjendet zgjidhje për problemet ekonomike, për hapjen e vendeve të reja të punës që njerëzit të mos largohen, a e pastaj me investime të reja, ti ndihmojmë atyre që janë larguar këtej” ka thënë Stankoviq. Sipas të dhënave jozyrtare, nga Medvegja janë larguar rreth 4000 banorë.

----- ------- --------------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »