Skandaloze – Bastardohet gjuha Shqipe në librezat e shëndetësisë (Foto)

0

Diskriminimi i radhës për shqiptarët e Luginës së Preshevës, edhe në librezat shëndetësore. Kur përkthyesi bastardon gjuhën shqipe dhe në fund, askush nuk merrë përgjithësin për të përmisuar këtë gabim dhe të i ndryshuar gjitha librezat e shëndetësis të cilat mbajnë gjuhën Shqipe, transmeton zëriilugines.com.

Ky problem mund të ndodhë edhe me librat të cilat Serbia po tenton të i përkthej në gjuhën Shqipe ku dot bastardohet gjuha Shqipe edhe në librat shkollorë, andaj shumë me të drejtë kryetari i KKSh-së Jonuz Musliu po kërkon zgjidhjen e këti problemi duke marrur donacionin nga Shqipëria dhe Kosova të Librave për nxënësit Shqiptar të Luginës pasi që këso probleme mund të ndodhin edhe në librat duke bastarduar gjuhën Shqipe/BujanociNet/

----- ------- --------------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »