Si u Bë 7 Marsi, Dita e Mësuesit?

0
Mësonjëtorja e parë shqipe në Korçë. Foto: Commons Wikimedia

Mësonjëtorja e parë shqipe në Korçë. Foto: Commons Wikimedia

Për çdo vit, më 7 mars, mësimdhënësit në Kosovë dhe Shqipëri shpërblehen dhe urohen në mënyra të ndryshme në ditën që konsiderohet festa e tyre.

Kosova dhe Shqipëria në fakt kanë dallojnë nga pjesa tjetër e botës për festimin e ditës së mësuesit, pasi organizata UNESCO më 1994 ka shpallur Ditën Botërore të Mësuesit datën e 5 tetorit.

Dy shtetet shqiptare në fakt filluan traditën e Ditës së Mësuesit duke u bazuar në një datë të rëndësishme për arsimin shqiptar.

Më 7 mars të vitit 1887 në Korçë u hap Mësonjëtorja e parë shqipe duke shënuar kështu fillimin e arsimit shqip nën pushtimin e Osmanëve.

Mësues dhe Drejtor i parë i kësaj shkolle ishte Pandeli Sotiri ndërsa mësues të tjerë ishin edhe Petro Nini Luarasi, Nuçi Naçi e Thoma Avrami.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »