Si të punësoheni në Zvicër: Çfarë kërkohet, sa janë rrogat, çfarë dokumentacione duhen…

6

Për secilën punë në Zvicër mund të konkurojnë ata shtetas të Serbisë që kanë më së paku dy vjet përvojë punë dhe njohin mirë gjuhën gjermane ose franceze.

Zvicer

Në konkurencë me shtetasit tjerë të BE-së shanse më së shumti të punësohen ata që profesioni i tyre është deficitar – mjekt dhe shkencat kompjuterike, ndërsa për të gjitha profesionet tjera mund të konkurojnë të gjithë ata që kanë më së paku dy vjet përvojë pune dhe njohin mirë gjuhën gjermane ose franceze.

Rroga mesatare neto në Zvicër për kokë banori është rreth 5300 euro, ndërsa më të kërkuarit janë: motrat medicinale (rreth 5000 euro), mjekët (rreth 10.000 euro), inxhenjerët e makinerisë (rreth 6500 euro), elektricistët (rreth 4000 euro), shoferët (rreth 5000 euro), ekspertë financash (rreth 9000 euro), kuzhinierë dhe kamarierë (rreth 3500 euro), berber (rreth 8000 euro).

Sa i përket harxhimeve jetësore, një banesë me qira në Zvicër mesatarisht kushton rreth 1500 euro, buka 2.5 euro, qumëshit 1.4 euro, bileta autobusit rreth 3.3 euro..

Për të marrë vizën, ju duhet të keni ftesë nga një kompani apo partner tuaj biznesi nga Zvicra që në ambasadë e dërgon me faks.

Për ta dërguar kërkesën për vizë paguhet 36 euro, dhe këto të holla nuk kthehen edhe nëse ju nuk fitoni vizën.
Nga shtetet jashtë BE-së në Zvicën pranohen numër i caktuar i punëtorëve, vetëm nëse janë të kërkuar urgjentisht dhe janë të kualifikuar mirë.

Mvarësisht nga kantoni që është përgjegjës për vlersimin e kërkesave, kërkesat dërgohen në agjencinë për migracion po të atij kantoni. Kërkesat të cilat i miraton kantoni, ato dorëzohen në zyrën federale për migrim i cili jep pëlqimin përfundimtar.

Pas kësaj kërkese, për të marrë vizën e punës, ju duhet të prisni edhe disa muaj për të filluar punën.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

6 Komente

  1. 5300€ rroga mesatare kjo rren asht se duhesh ni pun q ke kry shkoll per qat drejtim dmth n zyre me punu e imer 5300€ ndryshe jo edhe banes 1500€ ski nevoj me mar ka banesa me 1000€ 3 dhomshe sadush etj…

  2. kush jav dha kto shenime more po pse po i mashtroni popullin me ksi rrena te flliqta po ku ka rrog ne CH 10.000 euro edhe plus valuta eshte Frang ejo Euro,, ju kisha lut popullit mos bjerni grack ksaj gazete te flliqt se vetem mashtroheni,,ku i muret cmimet e jetes se sa kushtojn banesa,rruga ,qumshti etj etj,,mos vall edhe kani IPHON mos po ja jepshin helbet hahahah…

  3. Ha Ha Ha ne cilen Zvicerr jane keto te ardhura cmenduri e cmendet popullin!!!!

  4. Keto rrena jan vetem Ne komunen e bujanocit Hahah. Jan premtuar 2000 vende punë dhe as nje nuk eshte jan ber shum premtime asnje nuk eshte ber keto jan pallavra te N.arifi klm

  5. Sa ishte pagesa per viz se nuk e kuptova mire per angli irland apo zvicerr

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »