Si të gatuajm Sarma
13:33 | 08 Gusht 2018

Përbërësit
5 kёrcej preshë
250 gr kërpudha
150 gr speca te kuq
200 gr miser
erëza
200 gr petë për pite
pak Salce domate
kripë

Hapat
1. Preshi i pastruar dhe i larё zihet pak nё ujё tё vluar dhe kullohet.

2. Kёrpudhat, specat, preshi kaurdisen pak nё vaj, pastaj shtohet misri i zier, i kulluar dhe erёzat e thata.

3. E gjithё kjo sё bashku karudiset derisa tё avullohet lёngu.

4. Çdo kore pёrgatitet me kujdes nё 4 pjesё tё barabarta dhe cdo pjese mbushet me dy lugё mbushje.

5. Korja mbёshtillet si sarma, pёrbёrja e korёs lyhet me pak ujё tё ngrohtё qё tё mos ndahen.

6. Sarmatё skuqen nё vaj tё nxehtё derisa tё marrin ngjyrё tё kuqёrremtё.

7. Mund tё shёrbehen me salcё domatesh.

Kejvina Kthella