Si të gatuajm Makarona napoletane
19:58 | 09 Gusht 2018

Përbërësit
350 gr makarona
200 gr domate tё prera
1 tufё gjethesh majdanoz
2 lugё origano
100 gr djathë kackavall
1 lugё vaj vegjetal
Gjysmё luge piper
Pak vaj
kripë

Hapat
1. Nё kohёzagjatje makaronat zihen nё varёsi tё trashёsiё sё tyrё.

2. Gjethet e majdanozit priten dhe i shtohen masёs sё domateve tё shtrydhura.

3. Makaronave tё ziera i shtohen sasitё e vajit, origano, kripa dhe piperi, e pastaj edhe masa e domateve tё shtrydhura e tё pёrziera me majdanoz.

4. Gatesёn e pёrfituar e vendosim nё enёn e lyer tё vёnё qё mё parё nё zjarr, ndёrsa mbi tё vihet djathi i imtёsuar nerende.

5. Mё pas vendoset nё furrё nё mёnyrё qё djathi tё shkrihet, dhe pastaj e lёmё pёr pak kohё tё pjeket

Kejvina Kthella