Si mund ta shëroni dhimbjen e dhëmbit në kushte shtëpie?

0

Dhimbje e dhëmbit është një dhimbje në dhe rreth dhëmbëve dhe nofullave. Prishja e dhëmbëve, një infeksion, mbushje të lirshme ose të thyera ose mishrat e pezmatuar mund ta shkaktojnë atë.

Nëse dhimbja zgjat më shumë se 1 ose 2 ditë, është më mirë të konsultoheni me një dentist për ta trajtuar atë.

Deri atëherë, metodat  e mëposhtme të thjeshta të bëra nga përbërësit zakonisht të disponueshëm në shtëpi, mund të ofrojnë lehtësim të përkohshëm nga dhimbja.

Disa nga këto metoda janë si më poshtë:

Paketim i ftohtë ose paketë akullit vendoset në faqe te pjesa ku dhemb dhëmbi;

Pastrimi i gojës/dhëmbëve me ujë me kripë;

Ilaçet për  “vrasjen” e dhimbjes;

hudhra, duke u vendosur në brendi të gojës, te dhëmbi që dhemb;

Konsumimi i çajit mente;

Aloe vera;

Shpëlarje me peroksid hidrogjeni.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »