Si 15 vjet më parë, turqit e "rrafshojnë" Beogradin (Video)
10:47 | 23 Tetor 2014

Si 15 vjet më parë, turqit e "rrafshojnë" Beogradin (Video)
Klubi turk Besiktas, në mënyrë spektakolare e ka bombarduar Partizanin e Beogradit në mes të Serbisë, duke e mposhtur me rezultat 4-0. Është kjo humbja më e thellë në histori të Partizanit në garat evropiane, e ky klub drejtohet nga një kroat.
Partizani dhe Besiktas luajtën në kuadër të Europa League. Kjo ndeshje ka nisur me tensione nga tifozët e të dy skuadrave, derisa tifozët turqit janë duke krijuar një atmosferë të bukur sportive, pasi që skuadra është në rrugë të mirë ta fitojë ndeshjen. Tifozët turq janë u tallën me skuadrën e Partizanit, pasi që kanë krijuar një karikaturë të futbollistët të tyre, Olcan Sahan, në formën e fluturakes së famshme. Pjesa e parë është mbyllur më epërsinë e skuadrës turke me rezultat 0-2, me një gol të Kavlak (18) dhe një gol të Demba Ba (45). Në pjesën e dytë, Ozyakup (52') dhe Tore (54') lansuan edhe dy raketa ekspres ndaj portës serbe, të cilët po deklasohen në shtëpi të vet ! Deri në fund kishte dominim të plotë të Besiktasit, por bombardimi i dytë i turqve sikur para 15 viteve u konkretizua me rezultat 4-0.
Edlira Rukaj