Shqiptari vret shqiptaren sepse nuk i doli për kafe
14:56 | 03 Shkurt 2016
Është një 25-vjeçare shqiptare, vajza që u vra me thikë mbrëmjen e së dielës në Islington, në periferi të Londrës. Viktima është Elidona Demiraj, e cila jetonte prej dy muajsh në bllokun e pallateve pranë “Graham Street”. police Vajza 25-vjeçare u vra nga një tjetër shtetas shqiptar, Arben Rexha 31 vjeç. Mediwt lokale raportojnë se, Rexha është arrestuar dhe akuzohet nga Prokuroria londineze për vrasje. Mësohet se gjykata britanike ka dhënë masën e arrestit me burg për 31-vjeçarin shqiptar. Krimi i rëndë ndodhi mbrëmjen e 31 Janarit në Islington, në periferi të Londrës, në banesën e viktimës. Policia londineze e arrestoi menjëherë në vendngjarje shqiptarin. Në një intervistë për mediat lokale, fqinjët e viktimës u shprehën të shokuar. Një britanike 49-vjeçare tha se, para se të ndodhte krimi, ai e kishte ftuar për një kafe 25-vjeçaren shqiptare, por kjo e fundit nuk kishte preferuar të dilte nga banesa. Më pas fqinja deklaroi se kishte dëgjuar britmat e 25-vjeçares, Elidona Demiraj, në momentin e vrasjes.

Kristin Prengaj