Shpëtoni nga pickimi i mushkonjave vetëm me vezë

0

Mushkonja

Me ardhjen e verës, pickimet e mushkonjave janë një nga bezditë më të mëdha. Më e mira është që t’i parandaloni ato tërësisht, por kur kjo nuk është e mundur, ekziston një mënyrë e thjeshtë për të të qetësuar lëkurën dhe kruajtjet pas një pickimi.

Merrni disa lëvozhga veze dhe lërini në një enë më uthull molle për dy ditë. Lëvozhgat fillojnë të shpërbëhen duke lejuar bashkëveprimin e karbonatit të kalciumit me uthullën. Aplikojeni këtë përbërje në vendin e pickimit (edhe nga insektet e tjera) dhe do të shihni se lëkura do ët qetësohet menjëherë. Përbërja mund të mbahet në frigorifer për një muaj.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »