Shpallet Republika e Ilirides brenda shtetit të Maqedonis (Foto)

0

Sot rreth orës 14:00 shpallet Republika e Iliridës, mediume të shumta përcjollen aktin e shpallëjes së Republikës së Iliridës.

Republika e Ilirides 2

Nevzat Halili me disa bashkëpunëtorë të tij kanë shpallur sot Republikën e Iliridës. Qytetarët e mbledhur në Sheshin Skënderbeu në Shkup kanë nënshkruar pajtimin e tyre për shpalljen e kësaj republike.

Por përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare, vlerësojnë se akti i paralajmëruar për shpalljen e Iliridës është i shpejtuar dhe nuk është në interes të shqiptarëve të Maqedonisë, e as të rajonit.  Ata rekomandojnë që ky akt të anulohet, sepse nuk i shërben rrugëtimit të Maqedonisë drejt integrimit euroatlantik./BujanociNet/

Republika e Ilirides 1Republika e Ilirides

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »