Shkencëtarët kanë krijuar “Super Drurin”

0

Ky zbulim mund të ndryshoj mënyrën se si ndërtojmë gjërat.

Shkencëtarët në Universitetit e Maryland kanë krijuar një lloj druri i cili është 10 herë më i fortë se sa në gjendjen e tij të natyrshme, transmeton Express. Ky dru me fortësinë e çelikut është krijuar me anë të disa trajtimeve kimike dhe polimereve.

Ky lloj druri mund të zëvendësojë çelikun dhe titaniumin pasi që është shumë i fuqishëm dhe i qëndrueshëm. Po ashtu, ky mund të krahasohet me fibra karboni por që për dallim është shumë më i lirë.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »