Shënohet përvjetori i 15-të i dëshmorëve të Breznicës

0

Sot, më: 21.04.2015 në fshatin Breznicë u shënua përvjetori i 15-të i dëshmorëve të Breznicës.

IMG_3968-640x360

Enver Rasim Bajrami i lindur me 30.09.1976 – 21.04.2000 Z.O.e ”Breznicës Brigada 112”
Enveri u lind në Breznicë, shkollën fillore e kreu në vendlindje atë të mesme në Roganë.
Enveri ishte edhe ushtarë i UÇK-së brigada ”172 Isa Kastrati”.
Në UÇPMB ishte një ndër të parët në themelimin e saj.

Sherif Faik Jonuzi i lindur më 28.12.1978 – 21.04.2000 Z.O. e Breznicës Brigada 112”.
Sherifi u lind në Breznicë shkollën fillore e kreu në vendlindje të mësmen në Roganë, më pas vijoi shkollimin e lartë në shkollën Petagogjike Skendërbeu në Gjilan.
Sherifi mori pjesë në luftën e UÇK-së në Z.O. të Karadakut e pastaj në zonën operative të Pashtrikut, mori pjesë në operacionin ”Shigjeta” në luftën e UÇPMB-së ishte ndër themeluesit e parë, ra heroikisht së bashku me Enver Bajramin në Gjergjec.

Pas rënjes heroike të tyre, menjëher emërtohet edhe brigada 112 ”Sherif Jonuzi dhe Enver Bajrami”

IMG_3972Jemi tubuar sot këtu, pranë varreve të dëshmorëve tanë, për të shënuar 15-të vjetorin e rënies heroike në luftën clirimtare të UCPMB-së.
15 vite më parë, krismat e pushkëve të Enverit dhe Sherfit, bënë kthesën më të madhe historike të luginës së Preshevës.
Enveri dhe Sherifi u rritën në frymën më të pastër patriotike që në fëmijëri, duke mësuar se si duhet dhe mbrohet atdheu.
Enveri dhe Sherifi, vazhduan amanetin e Bacës Lam, nga i cili u inspiruan për atdhedashuri.
Dhe pikërisht këtu në Breznicë, filluan edhe celulat e para të UCPMB-së duke marr jehonë në mbarë Shqiptarinë.

Fjalë rasti patën edhe:
– Nënkryetari i BL-së z.Arif Arifi
– Ismet Tafili veteran i UCK-së dhe antarë i shoqatës vatra.
– Afrim Agushi nga OVL e UCPMB-së.

IMG_3968

Në emër të familjarëve të dëshmorëve fjalën e rastit e morën:
– Kastriot Jonuzi, nip i Sherifit.
– Sabile Bajrami, bija e Shabanit. (poezi)

Krejt në fund, kuora lulesh vendosën:

– Familja e dëshmorit ”Enver Bajrami”
– Familja e dëshmorit ”Sherif Jonuzi”
– Bashkëluftëtarët e UCPMB-së nga Breznica.
– Bashkësia lokale e fshatit Breznicë.
– OVL e UCPMB-së.

Lavdi jetës e veprës së dëshmorëve të Breznicës dhe gjithë shqiptarisë.

Breznicë, më: 21.04.2015

IMG_3966

IMG_3967

IMG_3969

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com