SHBA godet bazën ushtarake të ISIS

0

Një sulm ajror amerikan që ndodhi ditën e hënë në afërsi të Bagdadit, shënoi një fazë të re në luftën kundër ISIS. Sulmi ajror në jugperëndim të qytetit ishte një nga sulmet më të afërta nga sulmet ajrore amerikane janë bërë në kryeqytetin e Irakut që nga fillimi i fushatës kundër ISIS.

Komanda Qendrore amerikane tha në një deklaratë se kjo ishte goditja e parë si pjesë e “përpjekjeve të zgjeruara” për të ndihmuar forcat irakiane në ofensivën kundër ISIS. Sulmi ajror i së hënës shkatërroi një bazë ushtarake të ISIS, rreth 35 kilometra në jugperëndim të Bagdadit.

Shtetet e Bashkuara filluan sulmet ajrore kundër ISIS në Irak muajin e kaluar për të mbrojtur personelin amerikan dhe në kuadër të misioneve humanitare. Javën e kaluar, presidenti amerikan Barack Obama tha se sulmet ajrore të reja synojë të ndihmojnë forcat e Irakut në ofensivën e tyre kundër militantëve islamikë.

Obama tha gjithashtu se sulmet ajrore do të kenë objektiv kryesor ISIS në Siri. Javën e kaluar ai i kërkoi Kongresit autorizim për të trajnuar dhe për të pajisur rebelët e moderuar sirianë. Miratimi i Kongresit do të lejojë Shtetet e Bashkuara të pranojnë para nga vendet e tjera për mbështetjen e forcave të opozitës siriane.

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry u kërkoi udhëheqësve të Lindjes së Mesme gjatë fundjavës, që të bashkohen në një koalicion në luftën kundër grupit militant islamist, i cili e quan veten Shteti Islamik.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »