Serbia në alarm: Çdo ditë tre persona preken nga kanceri vdekjeprurës

0
Në Serbi çdo ditë regjistrohen tre raste të reja të Limfomës, dhe problemi më i madh është se ky kancer shumë komplekse i qelizave limfatike është zbuluar shpesh në një fazë të avancuar, sepse ka simptoma jo-specifike, kanë paralajmëruar sot ekspertët.Shoqata Serbe e pacientëve me Limfoma (Lipa) ka organizuar një debat lidhur me rastin e luftës kundër kësaj sëmundjeje, hematologistja e Qendrës Klinike të Serbisë, Dr Milena Todorovic shpjegoi se infeksionet banale mund të maskojnë simptomat e kësaj sëmundje.

Duke përmendur simptomat më të zakonshme të Limfomës, djersitje natën dhe ethe të lehta, ajo theksoi se shenjë alarmi është rritja në gjëndra limfatike pa dhimbje, zakonisht në qafë, veçanërisht nëse ajo zgjat më shumë se dy deri tre javë. transmeton TetovaSot.
Ndër simptomat mund të jetë një e kollme e vazhdueshme dhe e thatë, humbje e frymëmarrje, dhimbje koke, humbje peshe të pashpjegueshme pa mbajtur dietë, kruarje dhe skuqjen në të gjithë trupin e tij.
Më shumë se një milion njerëz në mbarë botën aktualisht jetojnë me Limfoma dhe 400 njerëz në ditë vdesin nga sëmundja.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »