Serbia dyfishon investimet në Kosovë

0

Republika e Serbisë në muajt në vijim do t’i dyfishojë përpjekjet në arsim, shëndetësi dhe në Universitetin e Prishtinës në veri të Mitrovicës, me qëllim t’u lehtësojë jetën serbëve në Kosovë. Kështu ka deklaruar në Mitrovicë, drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë,

auto_ss1438581413

Marko Gjuriq, para takimit me kryetarët legalë dhe ilegalë të katër komunave veriore, e në të cilin merrnin pjesë edhe ministri për Kthim dhe Komunitete i Republikës së Kosovës, Dalibor Jevtiq.

Ai ka thënë se populli serb duhet të jetë konkurrent kur është fjala për sistemin arsimor, i cili duhet të përmirësohet.

Gjuriq ka shtuar se 25 për qind e të gjithë mësimdhënëse në sistemin e arsimit në Kosovë nuk kanë kualifikimin përkatës për vendet që i mbajnë në shkollat fillore, madje edhe në Universitetin e Prishtinës në veri dhe për këtë arsye, sipas tij, “nxënësit dhe studentët nuk marrin edukim

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »