Rriten çmimet e derivateve, serbët bllokojnë rrugët, intervenon policia (Foto)
15:58 | 12 Qershor 2018
Shoferët e shumtë në Serbi kanë bllokuar rrugët në shenjë protestë për rritjen e çmimit të derivateve. Rrugët në Beograd kanë qenë të bllokuara nga veturat e shumta, gjë që ka shkaktuar edhe kolona të gjata, transmeton Indeksonline. Rruga u bllokua në ora 07:30, më pas u zhbllokua duke pasur sërish me bllokim të saj. Pas bllokadës 20 minutëshe, rrugët janë liruar sërish në të dy drejtimet dhe linjat e transportit publik janë duke punuar normalisht. Në këtë bllokim është nevojitur edhe reagimi i policisë, të cilët kanë tërhequr disa vetura që bllokuan autostradën drejt aeroportit në Qendrën Sava, duke shkaktuar kolona jotransparente të gjata disa kilometra. Sipas medieve serbe bllokada tashmë ka përfunduar dhe rrugët janë të lira për qarkullim/RTV Presheva/

Atalanta Kërçyku