Receta për kollën e fëmijëve: Krem i shijshëm me banane
14:52 | 27 Dhjetor 2017

Një ilaç i shkëlqyeshëm siç është kremi i bananeve është vërtetuar se është kundër kollës së vazhdueshme dhe bronktitit te fëmijëve. Nëse fëmija juaj është i sëmurë dhe me kollë, duhet të përpiqeni ta bëni këtë krem ​​të mrekullueshëm! Është shumë e lehtë për t’u përgatitur. Përbërësit: – 2 banane të pjekura. – 2 lugë sheqer ose mjaltë nëse dëshironi (nëse shtoni mjaltë, duhet të shtohet kur përzierja të ftohet pak). – 400 ml ujë të valuar Përgatitja: Qëroni bananet dhe i shtoni në një tenxhere me ujë të valuar. I shtoni sheqerin dhe e trazoni mirë. Lëreni të ziejnë për 30 minuta derisa masa të trashet. Më pas, e lini të ftohet dhe e ruani masën në kavanoza qelqi. Për disa ditë kollitja ndalon. Nuk keni nevojë për medikamente të shtrenjta.
Aurela Hoxha
S