Reagon komuna e Bujanocit, pas mbylljes të pikave kufitare në Dobrosin dhe Breznic

0

Pas njoftimit për mbylljen e kufirit në Dobrosin dhe Breznicë për qytetarët që jetojnë jashta këtyre vendbanimeve, kryetari i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka njoftuar Misionin e OSBE-së, Ambasadorin Valdet Sadiku dhe ka kërkuar sqarime dhe informacione nga institucionet shtetërore.

Bllokimi i vendkalimeve kufitare për qytetarët e komunës së Bujanocit cenon drejtëpërdrejt të drejtën e lëvizjes së lirë dhe është në kundërshtim me gjithçka që ka të bëjë me demokracinë.

Bllokimi i këtyre dy vendkalimeve për qytetarët lokal pamundëson funksionimin normal të pikës kufitare në Konçul dhe vështirëson kalimin e qytetarëve të Kosovës që po kthehen në shtëpi nga diaspora, ka cituar Kabineti i kryetarit të komunës së Bujanocit./BujanociNet/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »