Publikohet harta e Kroacisë etnike, tkurret edhe më shumë Serbia

0

Publikohet harta e Kroacisë etnike, tkurret edhe më shumë Serbia

Zhvillimet politike që kanë në thelb nacionalizmin në Gadishullin e Ballkanit si duket kanë marrë dimension tjetër. Kjo po manifestohet me publikimin e hartave etnike të shteteve, të cilat gjithsesi kalojnë kufijtë ekzistues shtetëror.

Pas ngjarjes së 14 tetorit 2014 në Stadiumin “Partizani” të Beogradit, kur që shqiptarët arritën të valvisin mbi kokat e serbëve Flamurin e Shqipërisë Etnike, solli debate të mëdha në politikën rajonale dhe europiane.

Mediat kroate kanë publikuar një hartë të Kroacisë Etnike. Në atë hartë shihet se territoret e Kroacisë tkurrin edhe më shumë Serbinë. Në këtë hartë shihet edhe një pjesë e hartës së Shqipërisë Etnike, e cila shtrihet deri te Nishi.

Zhvillimet e fundit në Ballkan paralajmërojnë luftë të ashpër diplomatike.

----- ------- --------------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »