PSG bën mrekullinë

0

Paris Saint-Germaini e ka bërë të pamundurën duke u kualifikuar në çerekfinale të Ligës së Kampionëve në dëm të Chelseat, pas rezultatit prej 2-2 në ndeshjen kthyese të të tetës së finales që u zhvillua në Stamford Bridge.

psg-b-euml-n-mrekullin-euml-video_hd

Përballja e parë e zhvilluar në Parc de Princes përfundoi me rezultat 1-1 dhe pas ndeshjes kthyese, kampioni francez vazhdon tutje me rezultat të përgjithshëm prej 3-3, por falë një goli më shumë në terren mysafir.

Ekipi vendas priste gabimet e kundërshtarit dhe sa herë e merrte topin, prodhonte rrezik.

Momenti më i rëndësishëm i fraksionit të parë ishte përjashtimi i Zlatan Ibrahimovic me karton të kuq. Suedezi dhe Oscar u përplasën për top, porse ndërhyrja e Ibras ishte paksa e ashpër, gjithsesi për karton, por ndoshta gjyqtari e gaboi ngjyrën (?!).

Në gjysmën e dytë nuk kuptohej se cila skuadër kishte më pak lojtarë në fushë, pasi parisienët luanin më mirë se kundërshtari i tyre.

Një rast fantastik e pati Edinson Cavani, i cili e kaloi portierin, porse goditja e tij u përplas në shtyllë dhe topi doli jashtë.

Një moment rrëmuje në zonë e shfrytëzuan lojtarët vendas të cilët kaluan në epërsi me anë të Gary Cahill (81’).

Mirëpo, reagimi i ekipit francez ishte shumë i shpejtë. Lavezzi harkoi dhe David Luiz i shënoi me kokë ish skuadrës së tij (86’).

Në pjesën e parë të vazhdimeve, Thiago Silva bëri një gafë duke e prekur pa nevojë topin me dorë dhe Eden Hazard realizoi nga penaltia (96’).

Mirëpo, ishte kapiteni i parisienëve ai që e përmirësoi gabimin e tij dhe për më shumë e dërgoi skuadrën në çerekfinale. Motta harkoi nga këndi dhe braziliani realizoi për mrekulli me kokë (114’). /Telegrafi/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »