Protestat për vdekjen e zezakut përshkallëzojnë në dhunë (Foto)

0

Më shumë se 1000 protestues kanë marshuar rrugëve të Baltimores në shenjë revolte ndaj vdekjes së një personi me ngjyrë me fajin e policisë javën e kaluar.

protesta1

Pas disa orësh marshimi të qetë dhe paqësore, protestuesit filluan të gjuanin policinë dhe automjetet e policisë me gjësende të forta, si dhe dëmtuan dyqanet përreth, tranmseton Indeksonline.

Freddie Gray ishte arrestuar më 12 prill nga policia, me ç’rast kishte pësuar dëmtime kurrizore që e quan deri te vdekja në vetëm një javë.

Motra e tij binjake ka apeluar protestuesit për qetësi, duke thënë se familja e saj dëshiron që dhuna të ndalet.

Pasi që dhuna filloi në protestat e së shtunës, ajo tha se Fredi nuk do të dëshironte të shihte dhunë të këtij lloji. /Indeksonline/

protesta2 protesta3

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »