Piramidat ilire në Bosnje, zbulimi që po habit botën, më e madhe se ato të Egjiptit (Video)

0

Në Bosnjë janë zbuluar piramidat, të cilat rezultojnë të jenë të ndërtuar nga ilirët. Në mënyrë që jan ndërtuar ato janë jashtëzakonisht të sofistikuar, të cilat kan befasuar shumë ekspertë. 

Piramida

Sipas historianit dhe arkeologut boshnjako-amerikan, Sam Semir Osmanagiç, piramidat në Bosnje, piramidat më të vjetra të ndërtuara ndonjëherë mbi sipërfaqen e Tokës.

Piramidat u zbuluan në 2006, në Visoko, 20 km larg kryeqytetit të Bosnjes, Sarajevë.

Për më tepër, sipas arkeologut boshnjak i cili zbuloi piramidat janë më të vjetëra se piramidat të Egjiptit.

“Piramida më e lartë në botë është ajo e Gizës, 145 metra, e piramidës më të lartë Maya është El Mirador – 103 metra, por piramida më e lartë në botë është Piramida Boshnjake e quajtur Dielli është e lartë 220 metra. Shmangia veriun është 0 gradë, 0 minuta dhe 12 sekonda. Nuk shihet një orientim më të saktë se Piramida e Diellit “shpjegoi Semir Osmanagiç.

Disa gjeolog lokal kan thënë se këto janë thjesht përbërja gjeologjike, por shtetet Osmanagiç që kanë të dhënat që ata janë të ndërtuara nga njeriu.

Sipas arkeologut që zbuloi, Osmanagiç, piramidat ilire në Bosnje janë përmendur më parë, sepse ata janë të fshehura nga sistemi politik në ish-Jugosllavi./BujanociNet/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »