Peshkaqeni gjigant i bërë i famshëm në Hollywood mund të ekzistojë ende në thellësi të oqeaneve /VIDEO
20:00 | 18 Gusht 2018

Ka frikë se një peshkaqen shumë  i madh mund të jetë me të vërtetë dhe përgjon thellësitë e oqeaneve, pas lëshimit të filmit të ri në Hollywood “The Meg”.

Fokusi i filmit është në një peshkaqeni gjigant dhe i tmerrshëm parahistorik që besohet të jetë menduar për një kohë të gjatë, që është shfaqur në sipërfaqen e ujit për të torturuar notarët, marinarët dhe surfistët, transmeton lajmi.net.

Në filmin me aktor Jason Statham, ai dhe ekipi i tij biologjik përpiqen të vrasin përbindëshin prej 75 metra të gjatë një beteje që përfshin gjithçka nga granata, thika, helikopterë dhe mini-nëndetëset.

Megjithatë pas publikimit të filmit këtë javë, shikuesit e filmit po pyesin nëse peshkaqeni gjigant bazohet në një krijesë të vërtetë – dhe nëse ende ekziston sot.

Megalodoni, emri i të cilit do të thotë dhëmb i madh, ishte me të vërtetë i madh.

Mendohet se krijesat janë zhdukur rreth 2-3 milionë vjet më parë, për shkak të ndryshimeve klimatike.

Por gjatë shekullit të kaluar, ka pasur gjurmë të dyshimta të krijesës, duke shkaktuar frikë se peshkaqeni i madh mund të jetë ende duke qëndruar në ujë.

Një numër i videove janë ngarkuar në internet shoqëruar me tituj duke përfshirë “dëshmi se megalodoni nuk është zhdukur” dhe “shtatë vizionet reale të megalodonit të kapur në kamera”.

Konspiracistët gjithashtu besojnë se ata kanë arritur të zbulojnë varrin e krijesës; kanali Mariana në Paqësorin Perëndimor.

Besimtarët shtojnë se hendeku ishte formuar plotësisht më shumë se 1.5 milion vjet më parë, që është kur besohet se megalodoni janë zhdukur.

Mendohet se ata kanë evoluar për t’u fshehur në vend që të bëhen të zhdukur.

Ndërkohë, David Stead, një natyralist australian, raportoi në vitin 1918 se si peshkatarët vendas refuzonin të ktheheshin në det pasi një peshkaqen i bardhë i pastër prej 100 këmbësh e prishi pajisjen e tyre dhe vodhi shënjestren e tyre.

Edhe si kohët e fundit të vitit 2012, studiuesit e peshkaqeni folën me një peshkatar afrikano-jugor, i cili pretendonte se një peshkaqen i madh, i matur në të njëjtën madhësi me varkën e tyre prej 40 këmbësh, terrorizoi zonën.

Përkundër konfirmimit se bisha dikur ekzistonte, ekspertët kanë hedhur poshtë pretendimet se ende mund të jetë gjallë. /Lajmi.net/

Vildane Zeneli