Pesë frutat më të mira për diabetikët

0

Ushqimi i shëndetshëm, plani i ushtrimit dhe gjumi i cilësisë luajnë një rol të rëndësishëm në trajtimin e diabetit.

Më poshtë kemi listën e listës së frutave që mund të kujdesen për diabetikët.

Gujava

Gujava ka një koncentrim të lartë të likopenit, një antioksidues që ndihmon në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak.

Ajo është gjithashtu e pasur me fibra diete që redukton rrezikun e diabetit të tipit 2. Gujava përmban nivele të larta të kaliumit. Konsumoni  gujavën ose lëngun e saj një herë në ditë dhe zvogëloni absorbimin e sheqerit në gjak.

Qershitë dhe vishnjat

Këto fruta të ëmbla përmbajnë antocianin që ndihmon në kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak. Ky pigment bimor gjendet në shumë ushqime, përfshirë rrushin e kuq, perimet, verë dhe çaj.

Dardha

Dardhat përmbajnë antocianin dhe janë të pasura me vitamina A, B1, B2, C dhe E. Nivelet e larta të fibrave përmirësojnë shëndetin e traktit të tretjes, gjë që stimulon humbjen e peshës. Ato gjithashtu ndihmojnë në uljen e kolesterinës dhe përmirësimin e shëndetit të zemrës.

Portokalli

Portokalli përmban nivele të larta të vitaminës C, fibrave dhe mineraleve. Po ashtu ka një indeks të ulët glikimik që ndihmon në ruajtjen e nivelit të sheqerit në gjak.

Mollët

Mollët reduktojnë rrezikun nga diabeti i tipit 2. Janë të pasura me fibra, antioksidues, vitamina C dhe flavonoide. Një mollë në ditë ndihmon në parandalimin e kancerit dhe sëmundjeve të zemrës.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »