Përkujtohet vepra e dëshmorit të UÇPMB-së Artan Abazit

0

Artan Abaci nga fshati Miratoc ra heroikisht në luftën e zhvilluar ndërmjet forcave Serbe dhe atyre të UÇPMB-së, bashkëluftëtar, familjar dhe shokë morën pjesë në homazhet e zhvilluara në vendin e rënjes së Artan Abazit, aty ku edhe ju është ngritur një lapidarë për të kujtuar vepëren heroike të dëshmorit të UÇPMB-së Artan Abazi.
Kryetari i veteranëve të UÇPMB-së ka kërkuar nga qytetarët që të rrespektojn dëshmorët e kombit duke marrur pjesë në homazhet për ta, ndërsa nuk ka lën pa kritikuar dhe qeverisjen lokale për mos pjesmarrje në homazhet në nderim të gjakut të dëshmorit Artan Abazi, komandant “Miratoca”
ish kryetari i veteranëve të UÇPMB-së Edmond Isufiu ankua për numrin e vogël të qytetarëve që mernin pjesë në homazhet mbi varrin e UÇPMB-së, ndërsa kritikoj dhe qeverisjen lokale, duke cituar se “E ardhmëja jon nuk është e ndritëshme, nuk mund të jetë e ndritëshme për deri sa harrohet e kaluar të ndërtohet e ardhëmja, ndërsa nuk mbeti pa hedhur dhe akuza në drejtim të qeverisjen lokale duke thënë se sa herë që të ulen në ato ulëse duhet të jenë falemderues zotit dhe dëshmorëve që gëzojn ato ulëse”.
Ndërsa fjalë rasti ju dha dhe forumit rinorë të fshatit Miratoc, pasi që Artan Abazi vinte nga po ky fshatë ku forumi rinorë nga fshati Miratoc falemderoj pjesmarrësit në këtë homazhë për të nderuar vepëren e Artan Abazit.
Ndërsa prindi i Artan Abazit, Arifn Abazi ndjeht krenar që i biri i tijë dha jetën për vendin e tijë ndërkohë falenderoi të pranishmit për pjesamarrjen e tyre, edhe babai i Artan Abazit nuk u ndjeh mirë nga pjesmarrja e vogël e të pranishmëve në homazhet e organizuara nga ovl e UÇPMB-së në nderim të deshmorit Artan Abazi, në fund të homazheve nga të afërm bashkëluftëtar dhe shokë u vendosën kurora me lule tek pllaka përkujtimore e dëshmorit./BujanociNet/

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »