Paralajmërimet e hershme të dëmtimit të mëlçisë që kurrë nuk duhet t’i injoroni

0

Normat e sëmundjes së mëlçisë po rriten vazhdimisht gjatë viteve. Sipas statistikave kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar, sëmundjet e mëlçisë janë renditur si shkaku i pestë më i zakonshëm i vdekjes.
Sëmundjet e mëlçisë njihen si shkaku i dytë kryesor i vdekshmërisë në mesin e të gjitha sëmundjeve të tretjes në SHBA.
Funksionet kryesore të mëlçisë janë:
– Pastron gjakun duke metabolizuar alkoolin, drogën (recetë dhe rekreacion); dhe neutralizimin e substancave helmuese.
– Prodhon proteina esenciale të trupit , duke përfshirë ato që parandalojnë mpiksjen e gjakut, rrugët e hapura për shpërndarjen e lëndëve ushqyese në gjak dhe proteinat që mbrojnë infeksionin.
– Prodhon kolesterolin ; duke e kthyer atë në substanca thelbësore të përdorura nga trupi.
– Rregullon furnizimin me energji duke prodhuar , ruajtur dhe shpërndarë glukozën tek trupi dhe truri.
– Rregullon ekuilibrin e hormoneve , duke përfshirë ato të gjëndrave të veshkave dhe tiroides.
Shkaqet potenciale të dëmtimit të mëlçisë janë të shumta dhe përfshijnë trashëgiminë (dmth. Predispozicionin gjenetik), sëmundjet afatgjata të mëlçisë (p.sh: ciroza) dhe ekspozimin e zgjatur ndaj substancave toksike.
Është e rëndësishme të kuptojmë shenja të mundshme të dëmtimit të mëlçisë për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien tonë.
Këtu janë shenjat se mëlçia juaj ëstë dëmtuar:
1. Lodhje
2. Lëkurë të thatë dhe irrituese
3. Dhimbje barku
4. Ndryshim në tretje dhe metabolizëm
5. Zbardhje të syve dhe të lëkurës. /Lajmi.net/
 

Powered by WPeMatico

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »