Nga trupi i një mashkulli që ankohej, mjekët nxorën një “vezë të zier”
10:00 | 02 Prill 2015

Kështu e kanë quajtur mjekët sferën gjigante të dhjamit, që ia kanë nxjerrë një 62-vjeçari nga abdomeni.

nga-trupi-i-nj-euml-mashkulli-q-euml-ankohej-mjek-euml-t-nxor-euml-n-nj-euml-ldquo-vez-euml-t-euml-zier-rdquo_hd Burri që për njëzet vite shkonte shumë shpesh në tualet, ishte kontrolluar shpesh te mjekët, por që nuk i gjenin zgjidhje hallit të tij. Me të futur një kamerë brenda trupit të burrit dhe fotografimit me rreze X, i kanë gjetur një sferë të gjatë dhjetë centimetra dhe pesë centimetra të gjerë. Ky rast që është përshkruar në detaje në New England Journal of Medicine, tregon se kjo “vezë e zier” është krijuar nga dhjami që e ka mbështjellë një copëz të vogël, duke e rritur në masë të madhe, transmeton Telegrafi. Më 220 gramë sa peshon kjo sferë dhjami, ky është rast unik, megjithëse ka shumë njerëz që kanë sfera të tilla në trup deri në dy apo tre centimetra. Topin që ka madhësinë e një portokalli, e kanë lyer me ngjyrë të gjelbër, e më pas e kanë prerë për të treguar shtresat që e kanë formësuar atë. /Telegrafi/
Aurela Hoxha