Në Luginë të Preshevës po kërkohet unitet politik

0

Qeveria e Serbisë po vazhdon të prolongojë aprovimin e kërkesave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës duke u arsyetuar në mungesë të stabilitetit politik në dy komunat me shumicë shqiptare.

Për këtë kryetari i Bujanocit Shaip Kamberi thotë se uniteti politik është i domosdoshëm.

“Ky unitet politik arrihet në atë drejtim kur dy komuna janë stabile, kur të dy komunat kanë qëndrime të njëjta politike sa i përket kërkesave tona për të drejta kolektive dhe individuale”, tha Kamberi për RTK’në.

Ai ka përkujtuar asambleistët e Kuvendit Komunal të Preshevës për përgjegjësinë që kanë karshi qytetarëve të cilët ua kanë dhënë besimin për t’i përfaqësuar.

“Mjerisht ajo që po ndodh në Preshevë e rrezikon këtë unitet dhe këtë projekt”, tha ai.

Kuvendi i Preshevës rrezikon të shpërbëhet nëse deri më 24 gusht nuk do të konfirmojë stabilitetin e vetë duke mbajtur seancën e radhës e cila ka dështuar në mungesë të kuorumit.

----- ------- --------------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »