Në këtë shtet çdo i papunë paguhet 560 euro në muaj

0

Finlanda do të paguajë qytetarët e papunë me 560 Euro në muaj. Ky është një eksperiment social unik ku shpresohet reduktimi i varfërisë dhe të rritet punësimi.

Të gjithë ata persona të cilët nuk punojnë, nxiten nga shteti që të përpiqen të gjejnë një vend të ri ku të fitojnë të ardhurat e tyre. Përgjatë kësaj periudhe, është shteti që i financon, shkruan The Telegraph.

Eksperimenti është nisur në janar dhe deri tani kanë marrë pjesë 2 mijë të papunë.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »