Mrekullia e arrës. Ja çfarë ju ndodh nëse hani 5 kokrra në ditë
14:12 | 15 Mars 2017

Arrat konsiderohen si super-ushqim sepse janë të mbushura me vlera ushqyese, duke përfshirë fenolet, vitaminë E, antioksidantë etj.

Nëse i përfshini vetëm pesë arra në ditë në dietën e rregullt, ekspertët shëndetësorë thonë se do të ‘gërryeni’ shumë të mira shëndetësore. Këto janë disa nga të mirat shëndetësore që i sjell konsumimi i pesë arrave në baza të përditshme: – Zvogëlon madhësinë e belit për rreth gjysmë inçi – Zvogëlon kolesterolin – E përmirëson shëndetin e trurit – I zvogëlon mundësitë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës – Zvogëlon rrezikun e diabetit – Promovon flokët e shëndetshëm dhe të fortë – Parandalon kancerin Pra, siç po e shihni ka shumë arsye se përse duhet të përfshihen arrat në dietat tuaja. Disa nga të mirat të tjera që i sjell konsumimi i arrave janë: stabilizon stresin, lufton rrezatimet e lira të cilat shkaktojnë sëmundjet e zemrës, parandalojnë depresionin dhe simptomat e ADHD-së, zhbllokon arteriet e bllokuara etj.
Aurela Hoxha