Mos e gjuani lëvorën e shegës, ja ç’mund të përfitoni nga ajo
08:35 | 09 Maj 2019

Megjithatë, vetitë dobiprurëse të shegës për organizmin njerëzor nuk kufizohen vetëm në kokrrat e saj. Lëvorja e saj sjellë dobi shëndetësore të shumta, e ndër ta edhe ndalimin e kollës, transmeton lajmi.net.

E një nga vlerat tjera që ka kjo lëvore është vitamina C, e cila ndihmon rregullimin e niveleve të shtypjes së lartë të gjakut, e që njihet si një ndër gjendjet shëndetësore më të zakonshme tek njerëzit.

Përveç këtyre dobive, ju mund të bëni edhe çaj nga lëvorja e këtij fruti.

Ajo ç’duhet të bëni është t’i pastroni copat e lëvores, pastaj t’i vendosni në një gotë qelqi, ta zieni dhe ta mbuloni gotën me kapak duke e lënë të qëndrojë për 20 minuta. /Lajmi.net/

Alesia Bami