Mësohet se cili është shkaktari numër 1 që iu bën flokët ‘lëmsh’ (Foto)
14:57 | 16 Mars 2016

floket

Nëse nuk jeni nga ata tipat që iu ka bekuar Zoti me flokët më të lezetshëm në botë, atëherë ky artikull nuk është për ju (vazhdoni jetën me gjëra të tjera).

Por nëse jeni prej atyre që zgjoheni në mëngjes dhe hezitoni të shikoheni në pasqyrë për shkak se frikësoheni nga ‘lugati’ atëherë iu ftojmë të lexoni deri në fund. Sa herë iu ka ndodhur që të zgjoheni nga gjumi dhe të shihni se flokët e tyre kanë pësuar një tmerr gjatë natës. Disa studimet të bëra kanë rezultuar se faktori kryesor që ndikon që flokët e juaja të ngatërrohen aq shumë janë këllëfët e jastëkëve tuaj, transmeton ORAinfo. Nëse keni mbështjellës pambuku atëherë iu sugjerojmë që të filloni të përdorni ato të materialit saten ose mëndafsh (silk). Arsyeja qëndron tek absorbimi i lagështisë. Përderisa pambuku thith tërë lagështinë e flokut, faktor që ndikon në freskinë e kokës, në anën tjetër materiali i mëndafshtë e ruan këtë lagështi. Prandaj mos humbni kohë dhe futni mëndafshin në funksion. Ai jo vetëm se do e bëjë dhomën tuaj të duket shumë shik por iu ndihmon të ruani freskinë e flokëve tuaj. Voila, ja ku u zgjidh problemi zonja!    
Aurela Hoxha