Memoriali i Xhandarmërisë është hequr, por Lapidari i UÇPMB-ës do të duhej të kthehet në vend

0
Nga Refik Hasani – Më në fund është hequr pllaka e memorialit që ju është kushtuar Xhandarmërisë që kishte formën e kryqit dhe hartën e Serbisë me përmasa e dimensione të mëdha mbi fshatin shqiptarë Lluçan të Komunës së Bujanocit.
00_12_1436085459500018703
Nuk ishte dashur të vendoset fare këtu se nuk e kishte vendin, prandaj ky memorial të vendoset në Beograd apo Kragujevc, por jo në vendbanime dhe lokalitete që historikisht nuk ishin asnjëherë të Serbisë. Minoriteti serbë në Kosovë vendos krala e mbreta të Serbisë, kurse në krahinën shqiptare vendosen pllaka e memoriale të Serbisë, ky është vërtet një diskriminim i shqiptarëve dhe super favorizim e majorizim i serbëve. Me rastin e paralajmërimit të vizitës së Kryeministrit të Serbisë, Akeksandër Vuqiq në Preshevë edhe pse këto vizita të shpeshta të merren masa dhe të kthehet lapidari i dëshmorëve të UÇPMB-së, që ishte vendosur para godinës së administratës së Preshevës, ky lapidar ishte hequr dhunshëm në 20 janar 2013, prandaj do të duhej të kthehet pasi Presheva, Bujanoci dhe Medvegja janë Komuna të banuar me shumicë shqiptare.

 

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »