Lunaçek: Serbia të anulojë fletarrestin për Thaçin, si për Blair-in

0

Eurodeputetja, Ulrike Lunaçek, gjatë qëndrimit në Kosovë nuk ka lënë pa e komentuar qasjen e Qeverisë së Serbisë për pjesëmarrjen e zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi në Beograd.

luna-ccedil-ek-serbia-t-euml-anuloj-euml-fletarrestim-p-euml-r-tha-ccedil-in-dhe-blair-in_hd

Duke folur për këtë vendim, Lunaçek ka thënë se Serbia duhet ta anulojë aktvendimin e gjykatës serbe, që ishte marrë në kohën e Millosheviqit.

“Autoritetet në Beograd duhet ta anulojnë fletarrestimin ndaj ministrit te Jashtëm të Kosovës, i cili daton që nga koha e Millosheviqit”, ka thëne Lunaçek.

Sipas saj, Serbia duhet të ndjekë shembullin e njëjtë të anulimit të fletarrestimit sikur në rastin e Tony Blair-it.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »