Lunaçek: Njohja e Kosovës është kusht i pashkruar për Serbinë

0

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek, ka thënë sot se normalizimi i marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë dhe më pas njohja e Kosovës do të jetë kusht për Serbinë që të bëhet pjesë e Bashkimit Evropian.

auto_6661425208843“Për një gjë të tillë nuk ekziston asnjë dokument, mirpëo ky është një konsensus politik, normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën dhe në fund njohja e Kosovës do të jetë kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE”, ka thënë Lunaçek në një intervistë për mediat serbe.

Ajo ka shtuar se pas anëtarësimit të Qipros, BE nuk do të pranojë më një anëtar të ri i cili nuk i ka kufinjtë e caktuar qartë.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »