Ky shtet është në krizë për çipsa, një pako ka një çmim të lartë (Foto)

0

Kërkesë tej mase e madhe për çipsa në Japoni, pasi një prej kompanive më të mëdha të prodhimit të tyre Calbee, lajmëroi ndërprerjen e shitjeve, për shkak të prodhimit të pakët në Hokkaido, zona kryesore e prodhimit të patateve.

Çmimet e çipsave janë rritur ndjeshëm javëve të fundit, dhe ndërsa zakonisht një pako shitej 2 euro, tashmë çmimi ka shkuar në 11.

Fotografitë e rafteve bosh në supermarkete po bëjnë bujë në rrjetet sociale.

Ndërkohë sipas një sondazhi të zhvilluar, bazuar në 1000 persona, çipsat rezultojnë të parat ndër “ushqimet e shpejta” të preferuara në Japoni.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »