Kur ta shihni sa e lehtë është ta hiqni dhimbjen nga veshët, do të na falënderoni
14:14 | 20 Prill 2017

Ballafaqimi me dhimbjet shpeshherë del nga kontrolli, më së miri do të ishte për të kërkuar ndihmë mjekësore. Por, kur dhimbja nuk është aq e fortë, mund të përdorni ushqime në kuzhinë që i keni afër, transmeton gazeta Kosova Sot.

HUDHRA Shkaku i përbërësve kundër baktereve dhe analgjetike, hudhra ju heq dhimbjet. Thjesht, merrni thelpinj të hudhrës, i vendosni në leckë dhe i lini në vesh për gjysmë orë. QEPA Krejt çfarë duhet të bëni është të shtypni disa pjesë të qepës, t'i mbështillni në leckë dhe t'i mbani sipër veshit. MENTA Mund të përdorni gjethet e mentës dhe lëngun e saj për të qetë- suar dhimbjen në vesh. Sugjerohet t'i hidhni disa pika lëng të mentës në vesh, e po ashtu edhe përreth veshit të infektuar. XHENXHEFILI Njihet si antibiotik natyral dhe vetitë e tij kundër inflamacioneve janë më të mirat në zgjedhjen e dhimbjes së veshit dhe infeksioneve. UJI I NGROHTË Mbusheni një shishe me ujë të ngrohtë dhe e ofroni pranë veshit, e mbështesni edhe në veshin e infektuar. UTHULLA E MOLLËS Nevojitet që uthullën e mollës ta vendosni në çdo 12 orë dhe do të ndjeni lehtësim.
Aurela Hoxha