Kujdes! Zbulohet rreziku që paraqet WhatsApp

0

WhatsApp cilësohet si nji nga shërbimet ma të sigurta për mesazhe për shkak të kodimit që ka.

Kjo don me thanë se nëse ndonji mesazh kishte me u zbulue, nuk kishte me pasë asnji mënyrë që ai me mujt me u lexue.

Por, nji e metë në sigurinë e këtij aplikacioni po e lejon Facebookun dhe të tjerët që me i zbulue dhe me i lexue mesazhet e kodueme në WhatsApp.

Kjo e metë u zbulue nga nji hulumtues në Universitetin e California.

Facebook, kompania që e blejti aplikacionin para dy vjete, pretendon se askush nuk mundet e i hapë mesazhet e WhatsaApp, as edhe vetë stafi i kompanisë.

Por, mënyra se qysh kodimi asht implementue nënkupton se kompania në fakt mundet me i lexue mesazhet, thuhet simbas The Guardian.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »