Kujdes! Larja e pulës përpara gatimit mund t’ju marrë jetën

0

Që pula e pagatuar përmban në lëkurën e saj baktere të dëmshme si salmonella dhe listeriam nuk është diçka e panjohur nga ne, por që larja e këtij shpendi përpara gatimit mund të na vrasë, kjo po që është diçka e padëgjuar më parë.
Ekspertët e shëndetit na këshillojnë për të mos e bërë më këtë gjë kurrë, në rast se nuk duam të përfundojmë në spital.
Sipas një studimi të Universitetit Drexel, kur ju lani pulën, bakteret e lartëpërmendura shpërndahen kudo përreth jush.
Ky proces quhet aeroizolim. Nëse listeria apo salmonella arrijnë të futen në gjakun tuaj, ju jeni të rrezikuar të humbni jetën.
Edhe nëse ju i mbijetoni një infeksioni të tillë, ju mund të merrni Campylobacter një bakter që shkakton
diarre
të përziera
të vjella
dehidratim
Ajo që duhet të bëni është thjesht të zieni pulën dhe ujin e parë ta derdhni.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »