Konfirmohet rasti i parë në Preshevë me gripin A/H1N1

0

Është konfirmuar rasti i parë për këtë vit në Preshevë me virusin A/H1N1 i njohur si gripi i derrave.

Flu/H1N1 Vaccine concept @ Home, Toronto - Ontario (Sept 26th, 2009)

I infektuari S. Iseni  (1969) nga Presheva tashmë gjendet në repartin e pulmonologjisë në Beograd, në gjendje të rëndë shëndetsore tek i cili analizat tashëm kanë rezultuar pozitive.

Këtë e ka konfirmuar për media dr. Sabit Sahiti, specialist i pulmonologjisë, i cili ka thënë se pacienti i infektuar S.I gjendet i hospitalizuar në spitalin e Beogradit, në gjendje të rëndë.

Mjeku Sabit Sahiti ka thënë që pacientat duhet ti kushtojnë rëndësi simptomave të para të gripit, të cilat janë të njëjta me simptomat e gripit të zakonshëm, dhe përfshijnë ethe e temperaturë, kollitje, dhimbje fyti, rrjedhje të hundëve, plogështi, kokëdhimbje. Vitin e kaluar nuk është shenuar asnjë rast, ndërsa rasti fundit është shenuar para tre viteve./BujanociNet/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »