Kjo perime ju ndihmon ta largoni erën e keqe të gojës
14:13 | 03 Prill 2017

Jo vetëm luleshtrydhet, por edhe karotat veprojnë si zbardhues për dhëmbët.

Kur ato konsumohen të freskëta dhe të pagatuara veprojnë si pastrues për dhëmbët, transmeton KJ. Karotat vrasin bakteret e gojës dhe i bëjnë dhëmbët më të bardhë. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës C, do të keni mishra më të shëndetshëm dhe më pak baktere që shkaktojnë erën e keqe. Ndaj mos hezitoni që pjesë e dietës suaj të jenë karotat në masë.

Kristin Prengaj