Juve përmbys gjithçka dhe shkon në finale

0

Me një paraqitje mbresëlënëse, Juventusi e ka siguruar pjesëmarrjen në finale të Kupës së Italisë, pas triumfit prej 3-0 si mysafir i Fiorentinas në ndeshjen kthyese gjysmëfinale të kësaj gare.

juve-p-euml-rmbys-gjith-ccedil-ka-dhe-shkon-n-euml-finale-video_hd

Në përballjen e parë në Torino, Viola fitoi me rezultat 2-1, mirëpo pas ndeshjes në Artemio Franchi, Zonja e Vjetër kualifikohet në finale me rezultat të përgjithshëm prej 4-2.

Marrë parasysh rezultatin nga përballja e parë, ishte e natyrshme që Bianconerët ta kërkonin golin që nga fillimi i sfidës. Ata i dominuan 45 minutat e para dhe në këtë periudhë shënuan dy gola.

Goli i parë ishte meritë e Marchisios, i cili ia rrëmbeu topin Borja Valeros, shkoi në sulm dhe pasoi te futbollistët ofensivë. Portieri Neto ndali goditjen e Pereyras, por aty ishte Alessandro Matri për të realizuar (21’).

Morata ishte meritor për golin e dytë. Spanjolli pranoi një top nga Matri dhe dërgoi një goditje që portieri vendas vetëm e çoi në drejtim të Roberto Pereyras, i cili vrapoi dhe e futi në rrjet (44’).

Ndoshta momenti i vetëm i rrezikshëm nga Viola në gjysmën e parë, ishte një harkim i Fernandez, të cilin Rodriguez e futi në rrjet, por nga pozita jashtë loje.

Vendasit rrezikuan më shumë në fraksionin e dytë, mirëpo ishin të pafuqishëm përballë lojtarëve bardhezinj.

Mysafirët nga ana tjetër realizuan edhe golin e tretë. Marchisio harkoi nga këndi, ndërsa goditja e Leonardo Bonuccit ishte e pandalshme (59’).

Kur po afrohej fundi i takimit, arbitri e përjashtoi me karton të kuq Alvaro Moratan për një ndërhyrje në Diamantin (87’).

Në finale, Juventusi pret fituesin e duelit ndërmjet Napolit dhe Lazios. Ndeshja e parë në Olimpico është mbyllur me rezultat 1-1. Finalja zhvillohet më 7 qershor pikërisht në Stadio Olimpico në Romë./Telegrafi/

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »