Javën e ardhshme bisedimet, Thaçi ende pa përgjigje nga Serbia

0

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, konfirmon se javën e ardhshme mbahet raundi i ri i bisedimeve në Bruksel, mes Kosovës dhe Serbisë.

jav-euml-n-e-ardhshme-bisedimet-tha-ccedil-i-ende-pa-p-euml-rgjigje-nga-serbia_hd (1)

Sipas tij, Kodi i Telefonisë mobile si kapitull do të mbyllet në bisedimet e ardhshme, e gjithashtu edhe faturimi i energjisë dhe inkuadrimi i tetë komunave veriore në sistemin kosovar energjetik, për të kaluar në pikat tjera siç është krijimi i Asociacionit.

Në një intervistë në RTK, kur foli për vizitën e Hashim Thaçit në Beograd, tha se ka një ftesë nga një OJQ, ndërsa zyrtarisht – nëse do i lejohet hyrja në Serbi – ende nuk ka përgjigje as pozitive e as negative.

“Është e drejtë e vullnetit politik të Beogradit që Thaçi ta realizojë këtë vizitë. Thaçi është që shumë vite i kërkuar nga regjimi i Millosheviqit, por shpresojmë se vendimet e diktaturës millosheviqiane nuk do të jenë bazë për vendimmarrje dhe nuk do jenë bazë e politikave të sotme. Ne nuk kemi marrë përgjigje formale për vizitën e tij në Beograd. Kemi krijuar një zyrtar ndërlidhës atje edhe ata kanë një në Prishtinë, kështu që zyrtarisht nuk ka ende përgjigje as po dhe as jo”, ka thënë ai.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »