Ja se çfarë i bën sheqeri trurit tuaj

0

Sheqer

Truri ynë kontrollon ndjenjën e urisë më shumë se që e kemi menduar, thonë shkencëtarët.

Truri merr sheqerin nga gjaku, thonë shkencëtarët gjerman, gjatë një studimi që mund të dërgojë në zhvillimin e trajtimit të diabetit dhe obezitetit, shkruan The Independent.

Qelizat e trurit tonë, të cilat kanë konsumin më të lartë të sheqerit nga të gjitha organet, kontrollojnë metabolizmin tonë dhe ndjenjën e urisë më shumë se që besohej më parë, sipas studiuesve në Universitetin Teknik të Mynihut.

Para këtij hulumtimi të publikuar në revistën Cell, shumica e shkencëtarëve e mendonin lëvizjen e sheqerit në tru sikur një proces krejtësisht pasiv.

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »