Ja edhe për çfarë mund të përdoret kripa

0

Kripa ëqshtë një produkt i cili ndër shumë funksione ushqimore që mund të përdoret ka dhe një sërë funskionesh të tjera. Kripa është një produkt që mund të përdoret për një sërë funskionet të tjjera që kanë të bëjnë me pastrimin e shumë pajisjeve shtëpiake;

kripa

Pastron fundin e hekurit për hekurosje. Për këtë duke e mbajtur hekurin ne pozicionin vertikal dhe te ngrohte, fërkojeni me një letër dylli ne te cilën me pare keni hedhur një sasi kripe.

Lufton mykun e rrobave
Për këtë përgatitni një përzierje me baze kripe dhe limoni dhe me të fërkoni vendin e njollosur me myk dhe me pas lëreni teshën te thahet ne diell. Me pas vereni dhe lajeni me lavatrice.

Pastrimin e njollave të vezës. Për këtë do të mjaftonte mbulimi me një sasi kripe i tyre dhe të prisni 10-15 minuta.

Detergjent për lavatriçen e enëve tuaja. Përzieni kripë, sodë buke dhe detergjent enësh dhe do të merrni një solucion pastrues ideal lavatriçen e enëve tuaja.

Zhduk njollat e verës.
Këto mund të menaxhohen shumë mirë me anë të kripës. Mbi njollat hidhni këtë sasi kripe dhe prisni edhe në këtë rast vetëm 5 minuta. Pas kësaj laheni me ujë të ftohtë dhe fërkojeni me kujdes.

Prerësja prej druri. Për shkak te përmasave, kjo është e pamundur te futet ne lavastovilje dhe për ta pastruar dhe dezinfektuar do te shërben te larje me ujë të ngrohtë, lëng limoni dhe kripe.

Pastrimi i sifonëve
Në këtë rast këshillohet që të përzieni një çerek filxhani me sodë buke dhe një çerek me kripë. Pastroni më parë me duar me doreza aq sa të mundeni nga sifonet (lavaman, dush) dhe me pas hidhni aty përmbajtjen e mësipërme.

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »