Ja çka bënë në vitin 1985 Hamëz Jashari e Ilir Shaqiri…

0

Ilir Shaqiri

Hamëz Jashari është legjendë e muzikës dhe artit në vend, një njeri gjithë vlera të mirëfillta që kurrë nuk bëri kompromis me shijet e masës, shkruan “Kosovarja”.

Ilir Shaqiri është birë Drenice, por që i dha shumë artit dhe kulturës shqiptare. Këngëtari këndoj e dha mesazhe të forta edhe atëherë kur regjimi ta ndalte në fyt fjalën e guximshme, e lere më këngën.

A e dini se në vitin 1985, Shaqiri së bashku me heroin e sotshëm të kombit shqiptarë Hamëz Jashari ka formuar ansamblin folklorik “Drenica”, dhe të njëjtin ansambël e kanë udhëhequr deri me 1990?

Ky është Ilir Shaqiri, që së fundi është aktiv edhe në botën e letërsisë, shkruan

----- -------

Shpërndaje në rrjetet sociale.

Comments are closed.

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Gjuha / Jезик / Language »